Noworoczne słodkości

Nowy Rok, a w głowie mnóstwo postanowień, planowanych zmian. Pracować nad sobą bardzo trudno, ale zrobić ciastka można rach-ciach! 🙂 Propozycja dla urozmaicenia sylwestrowego stołu z słodkościami, polecam kolorowe kruchotki.

 

Składniki:

210g mąki

140g masła

70g cukru pudru

łyżeczka kakao

barwniki spożywcze


Wykonanie:

Masło ucieram, stopniowo dodając cukier, a następnie dodaję mąkę. Wyrabiam do uzyskania jednolitej masy. Ciasto rozdzielam do miseczek, dodając po kilka kropel barwnika spożywczego, mieszam do momentu, kiedy cała masa nabierze jednolitego koloru.

Szachownica – Z kolorowego ciasta robię wałeczki o średnicy ok 1-1,5 cm i układam w szachownicę. Jeden wałeczek biały, na nim czarny obok czarny, na nim biały, całość formuję na kształt bloczku owijam folią spożywczą i wkładam do lodówki na ok 30 minut.

Ślimak – ciasta wałkuję na grubość ok 3-5mm na białe nakładam niebieskie, zwijam jak roladę, owijam folią spożywczą i wkładam do lodówki na ok 30 min.

Po tym czasie piekarnik włączam na 180 st. bez termoobiegu, a z przygotowanych bloczków kroję ciastka o grubości ok 5mm i układam je na formie wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę ok 15 minut.

Kruche, kolorowe ciastka świetnie nadają się do udekorowania karnawałowego stołu. Smacznego!

Leave a Reply