Oponki serowe

“Poniedziałek już od wtorku

poszukuje kota w worku…”

Ja co prawda nie szukam kota, a zaczynam przygotowania do ostatków. Moja propozycja na tłusty czwartek to właśnie serowe oponki w wyśmienitej polewie mocno czekoladowej. Zapraszam tym razem do wspólnego smażenia 🙂 

oponki serowe rachciachciacho

Sładniki:

250g mąki

250g twarogu

80g cukru

2 jajka

1 łyżeczka sody oczyszczonej

1 łyżka spirytusu

800g smalcu do smażenia

 Polewa:

150g cukru

50ml wody

50g kakao

100ml śmietanki 30%

10g żelatyny


Wykonanie:

Mąkę przesiewam z sodą, dodaję zmielony wcześniej twaróg, cukier, jajka i spirytus. Zagniatam ciasto. Delikatnie podsypuję mąką i wałkuję na grubość ok 1 centymetra. szklanką wykrawam kółka, natomiast kieliszkiem( nakrętką od napoju) wykrawam dziurki oponek. Na rozgrzanym smalcu smażę ok 3-4 minuty przewracając, gdy oponki się zarumienią. Usmażone ciacha układam na serwetkach, aby odsączyć tłuszcz. Aby polać oponki czekoladową glazurą, koniecznie muszą być wystudzone.

Polewa – cukier rozpuszczam w wodzie gotując całą masę. Gdy cukier się rozpuści, dodaję kakao i delikatnie mieszam, aby nie napowietrzyć glazury, na końcu daję napęczniałą w wodzie żelatynę, delikatnie mieszam do całkowitego rozpuszczenia żelatyny. gotową polewę przelewam przez sitko, aby się upewnić, że nie będzie grudek. gdy zacznie tężeć (temperatura ok. 35 st.) jest idealna do dekorowania.

Po wystudzeniu, oponki polewam  czekoladową polewą, dekoruje kolorową posypką i w końcu można jeść 🙂 Częstujcie się, smacznego! 

Leave a Reply